Κυριακή 3 Δεκεμβρίου 2017

ΑΕ Λάρισα-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Από ένα ημίχρονο στο AEL FC Arena και ένα γκολ για ΑΕΛ και ΠΑΣ Γιάννινα

ΑΕΛ και ΠΑΣ Γιάννινα αναμετρήθηκαν στο AEL FC Arena για την 13η αγωνιστική της Super League Σουρωτή, με το τελικό 1-1 να κρίνεται δίκαιο σε γενικές γραμμές, καθώς οι δύο αντίπαλοι είχαν από ένα καλό ημίχρονο.
Αποφασισμένη και με ένταση μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΛ, που κατάφερε μόλις στο 5' να πάρει το προβάδισμα στην αναμέτρηση.
Ο Ζαχαριάδης είδε παράβαση στο κράτημα του Μπέριου πάνω στον Ναζλίδη και ο παθών ψύχραιμος από τα έντεκα βήματα εκτέλεσε σωστά για το 1-0 στο AEL FC Arena.
Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, όπου οι Γιαννιώτες  ήταν σαφώς ανώτεροι από τους γηπεδούχους.
Ο Κόντε ισοφάρισε στο 55' μετά από προβολή του Τζημόπουλου.
Ο Ισπανός απώλεσε τρομερή ευκαιρία στο 84' από γύρισμα "πάρε - βάλε" του Μανθάτη να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Γουάλας, Φατιόν, Αγκάνοβιτς (82' Μασούρας), Ντέλετιτς (73' Περόνε), Ναζλίδης, Λεοζίνιο (87' Γιαννιτσάνης), Κρίζμαν.
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Μιχαήλ, Μαυροπάνος, Μπέριος, Ναδάλες, Γαρουφαλιάς (51' Τζημόπουλος), Γιάκος (90+1' Σκόνδρας), Μανθάτης, Σολτάνι (81' Μπερτά), Κόντε.