Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2018

ΠΑΣ Γιάννινα - Παναιτωλικός 0-2

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τον Παναιτωλικό στους "Ζωσιμάδες" απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα με 0-2 χάρη σε ισάριθμα γκολ του Μάζουρεκ.

Από το ξεκίνημα του αγώνα, ο Παναιτωλικός φάνηκε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.
Στο 43'  ο Γουίλιαν έκανε καλοζυγισμένη σέντρα από τα αριστερά, ο Μάζουρεκ έπιασε την καρφωτή κεφαλιά και νίκησε τον Βελλίδη για το 0-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιάννης Πετράκης έκανε τις αλλαγές, αλλά το σκηνικό δεν άλλαζε.
Στο 77΄ ο Αθανασιάδης, είχε ένα άσχημο τέλειωμα της φάσης.
Όσο ο χρόνος περνούσε οι φιλοξενούμενοι, θέλοντας να κρατήσουν  το αποτέλεσμα, κατέφευγαν σε εκνευριστικές καθυστερήσεις «παγώνοντας» την εξέλιξη του παιχνιδιού.
Ο Μανά στο 95' έκανε ωραίο γύρισμα από τα αριστερά, έστρωσε τη μπάλα στον Μάζουρεκ και εκείνος με πλασέ έκανε το τελικό 0-2 για τον Παναιτωλικό.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Σκόνδρας (Αποστολόπουλος 46'), Κακούμπα, Νικολιάς, Γιάκος, Κούζικ (Βιντάλ 60'), Κριζμάν, Ξύδας (Αθανασιάδης 68')
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Δέλλας):  Κυριακίδης, Μαρινάκης, Πάουλο, Μάζουρεκ, Μοράρ (Καμαρά 79'), Ντίας, Ρότσα, Μαλής, Άργκους (Χαντάκιας 73'), Λουσέρο, Μπαρμπόσα (Μανά 68')