Σάββατο 1 Οκτωβρίου 2016

Α.Ο. ΚΕΡΚΥΡΑ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 0-1

Ο Βιδάλ στο 80' με υπέροχο μακρινό αριστερό σουτ, αιφνιδίασε τον Αραμπατζή, «καρφώνοντας την μπάλα στην δεξιά του γωνία για το 0-1!
Οι Φαίακες ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και έχασαν κάποιες ευκαιρίες, ενώ στο δεύτερο το παιχνίδι ήταν μέτριο και όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα συμβιβάζονταν στο 0-0.
Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ είχε τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή, όμως δεν απείλησε αρκετά την εστία του Αραμπατζή. Μόνο δυο φάσεις στο 9' και το 14' ανησύχησαν τους δυο πορτιέρο, δίχως να δοθεί ανάλογη συνέχεια.
Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά το 75΄, ο ΠΑΣ ανέβασε στροφές και έγινε αρκετά επικίνδυνος.
Στο 80' ο Βιντάλ με καταπληκτική ατομική ενέργεια βρήκε ελάχιστο χώρο, σημάδεψε και έγραψε το 1-0 για την ομάδα των Ιωαννίνων.
Ο ΠΑΣ έχασε δυο ακόμα τρομερές ευκαιρίες με τους Γιάκο και Ζάιρο.
Η Κέρκυρα άγγιξε το 1-1 στο 89ο λεπτό μετά από ξαφνικό σουτ του Τουράμ, που πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Γρηγορίου): Αραμπατζής, Γκόμες, Ντιμιτρόφσκι, Βενέτης (Κόντος 84'), Ντιόγκο, Σιόντης, Ιωάννου, Ντουαλά (Χατζίδης 65'), Επστάιν, Ζορμπάς (Γεωργακόπουλος 76')), Τουράμ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Περιστερίδης Ναδάλες, Μπέριος, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Σκόνδρας, Κοζορώνης (Γαρουφαλιάς 73'), Γιάκος, Ζάιρο, Μαμπουλού (Βιντάλ 52'), Πέδρο.