Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2012

Πέντε στα πέντε και πρώτη θέση για τον Αγροτικό Αστέρα Άνω Καλαμά - «Καθάρισε» με 3 – 1 ο Α.Σ. Καλπακίου –Πεντάρα η Α.Ε.Δ. Πωγωνάτος

*Έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη την διάρκεια του αγώνα ο Αγροτικός Αστέρας Άνω Καλαμά συνέχισε το νικηφόρο σερί του, νικώντας αυτή την φορά την μαχητική ομάδα του Πανφρουριακού. Στην διακύμανση του σκορ και αφού έχασε αμέτρητες ευκαιρίες, ο Αγροτικός Αστέρας προηγήθηκε 1 – 0, 2 – 0, 2 – 1, 3 – 1 για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά σε 3 – 2.
Δύο γκολ για τους νικητές σημείωσε ο Μπίκας Κώστας και ένα ο Χαρίσης Θεόδωρος.
* Συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις ο Α.Σ. Καλπακίου κέρδισε με 3 – 1 τον ΠΑΣ Αγίας Μαρίνας και ανέβηκε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.
Η ομάδα του Καλπακίου, αποδίδοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, πήρε το τρίποντο επί της αξιόλογης ομάδας του ΠΑΣ Αγίας Μαρίνας με 3-1.
Το σκορ άνοιξε με σουτ ο Καψάλης για το Καλπάκι, με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαπεντάλεπτου.
Στο 63' ο Νταλάγκας κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ντρεβένης, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ηλίας Μιχάλης με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
*Αν και αγωνίζονταν με απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών, εντούτοις η ομάδα του Δελβινακίου πήρε τη νίκη επί του ΑΕΤΟΥ Περιστερίου με το ευρύ 5 - 0.
Η νίκη αυτή αποτέλεσε για τους παίκτες του Παναγιώτη Κάππη τονωτική ένεση ενόψει της δύσκολης συνέχειας.
Στο 22' ο Ζενέλης με πλασέ έγραψε το 1-0, για να διπλασιάσει στο 33' με κεφαλιά ο Τσαραώσης.
Στο 73' ο Παπάζης με ψιλοκρεμαστό σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.
Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πάρης με πλασέ το 4-0, ενώ στο 87' ο Ράπτης με σουτ-φωτοβολίδα διαμόρφωσε το τελικό 5-0.
Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ.