Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου 2017

ΠΑΣ Γιάννινα-Πλατανιάς 1-0 (Παράταση 1-2) κύπελλο

Ο Πλατανιάς πήρε τη νίκη με 2-1 στην παράταση από τον ηρωικό ΠΑΣ Γιάννινα των δέκα παικτών!

Ο ΠΑΣ μπορεί να ισοφάρισε το 1-0 του πρώτου αγώνα στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά ο Πλατανιάς με δύο γκολ στην παράταση πήρε την πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου Ελλάδος.
Ο Περιστερίδης στο 65' δεν κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Γιακουμάκη που έπιασε το σουτ.
Προτού η μπάλα περάσει την  γραμμή  ο Μπέριος την έδιωξε με το χέρι.
Ο Δελφάκης έδειξε το σημείο του πέναλτι και έδειξε κόκκινη κάρτα για στον Μπέριο.
Ο Μανούσος ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Περιστερίδη.
Στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Γιακουμάκη πέρασε πάνω απ' την εστία του Περιστερίδη.
Ο Βιδάλ στο 84' βρήκε τον Γιάκο, αυτός με καταπληκτικό τακουνάκι βρήκε τον Ζάιρο στην πλάτη της άμυνας του Πλατανιά και αυτός με σουτ κάνει το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς και να ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα.
Ο Σίγκνεβιτς στο 112'ανατρέπεται απ' τον Βιντάλ και ο  Δελφάκης δείχνει την άσπρη βούλα κάτω από τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλάθλων του ΠΑΣ.
Ο Γιορέντε ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.
Στο 120' σουτ στην κίνηση του Μανούσου νικάει τον Περιστερίδη και κάνει το 2-1 για τον Πλατανιά.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Μπέριος, Κούτρης, Γαρουφαλιάς, Κοζορώνης (28' Γιάκος), Βιδάλ, Νικολιάς (55' Κόντε), Ναδάλες (69' Σκόνδρας), Ζάιρο.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Παράσχος): Κοκκαλάς, Κάργας, Πριντέτα (54' Στάθης), Μπανανά, Αποστολόπουλος (64' Σίγκνεβιτς),  Μαραγκός, Γιορέντε, Μουνάφο, Βάντερσον, Μανούσος, Γιακουμάκης (79' Στανισάβλιεβιτς).