Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου 2018

ΠΑΣ Γιάννινα - Άρης 1-0

Μ’ ένα αυτογκόλ «καραμπόλα» από τον Δεληζήση ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε τη νίκη στους Ζωσιμάδες με 1-0 κόντρα στον Άρη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης είχε την κατοχή, έκανε φάσεις αλλά την ίδια στιγμή φάνηκε και ανοργάνωτος στην άμυνα.
Ο ΠΑΣ βγήκε πολλές φορές στην κόντρα αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.
Στο 9΄ ο Γιουνές έπεσε στην περιοχή μετά από κτύπημα στο πρόσωπο από την Τζημόπουλο, αλλά ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί.
Στο 19’ ο ΠΑΣ είχε την πρώτη ευκαιρία στο ματς με το σουτ του Μυστακίδη να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Κουέστα.
Στο 29' ο Άρης είχε δοκάρι όταν ο Μιχαήλ έχασε την μπάλα και ο Γκαρσία αφού έτρεξε τα μέτρα δεν μπόρεσε να σκοράρει.
Άμεση ήταν η απάντηση από τον ΠΑΣ όταν στην κόντρα ο Κουέστα θα σώσει το πλασέ του Βιντάλ.
Στο 30΄ νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Μυστακίδη να βγαίνει στην κόντρα αλλά από το ύψος της περιοχής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κουέστα.
Στο 35΄ σουτ του Μπρούνο Γκάμα θα φύγει έξω από τα δοκάρια του Βελλίδη.
Στο 39΄ ο Νικολιάς έφυγε στην αντεπίθεση αλλά το σουτ του από το ύψος της μεγάλης περιοχής μπλόκαρε ο Κουέστα.
Στην επανάληψη, η πρώτη στιγμή στο ματς  στο 65΄ έφερε και το γκολ για τον ΠΑΣ Γιάννινα.
Ο Λεό σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Τσικάρσκι, η μπάλα βρήκε στον Δεληζήση, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Κουέστα για το 1-0.
Ο Άρης απείλησε μόλις στο 80΄ μ’ ένα φάουλ του Κολάσο που έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Βελλίδη.
Οι κίτρινοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 85’ αλλά το σουτ του Μπρούνο Γκάμα έσωσε ο Βελλίδης.
Στο 95΄ ο Άρης θα μπορούσε να ισοφαρίσει αλλά ο Δεληζήσης δεν μπόρεσε από το ύψος της μικρής περιοχής να νικήσει τον Βελλίδη.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Τσικάρσκι, Βιδάλ (89' Σιόντης), Νικολιάς, Μυστακίδης (63' Κρίζμαν), Λεό (75' Αθανασιάδης).
ΑΡΗΣ (Ερέρα): Κουέστα, Δεληζήσης, Βέλεθ, Κολάσο, Τζανακάκης, Μπάσα (81' Σιώπης), Ματίγια, Γκαρσία (80' Μαρτίνες), Γκάμα, Ντιγκινί (80' Ναζλίδης), Γιουνές.