Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2012

Άνετη επικράτηση εκτός έδρας για τον Α.Σ. Καλπακίου- «Καθάρισε» ο διαιτητής για τους Αμπελόκηπους στον Παρακάλαμο-Επικράτησε με 3 – 1 η Α.Ε.Δ. Πωγωνάτος

*Τρεις βαθμούς ακόμα πρόσθεσε στο ενεργητικό του η ομάδα του Καλπακίου νικώντας με 2-0 τον Α.Π.Ο. Δαβάκης.
Έχοντας από την αρχή τα ηνία του αγώνα, έχασε στο πρώτο μέρος δύο τετ-α-τετ με τους Ηλία και Γκώνη.
Στο 63' με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ, για να διπλασιάσει στο 80' ο Γκώνης με πλασέ.
Μάλιστα έχασε πολλές ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ, με τους Ντρεβένη και Κατσαβριά.
Με την νίκη του αυτή πλησίασε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή.

*Δεύτερη εντός έδρας ήττα με 2-0 από Αμπελόκηπους για τον Αγροτικό Αστέρα Άνω Καλαμά με την υπογραφή του διαιτητή Μωησιάδη.
Ο αγώνας ξεκίνησε κάτω από καταρρακτώδης βροχή και τον διαιτητή Μωησιάδη να αποβάλει με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Μπίκα, για λόγους που μόνο αυτός γνωρίζει.
Στο 3΄ λεπτό «έκλεισε» τα μάτια και δεν έδωσε πεντακάθαρο πέναλτι σε ανατροπή του Χαρίση μέσα στην περιοχή.
Σε μια ολιγωρία της άμυνας του Αγροτικού Αστέρα οι Αμπελόκηποι άνοιξαν το σκορ για να κλείσει το ημίχρονο με 0-2.
Αν και αγωνιζόταν με δέκα παίκτες ο Αστέρας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο μεγαλύτερο διάστημα και έχασε ευκαιρίες να σημειώσει κάποιο τέρμα.

*Η Α.Ε.Δ. Πωγωνάτος πήρε το τρίποντο μέσα στο «κάστρο της» το Δελβινάκι, επικρατώντας με 3-1 του Α.Ο. ΑΣΤΗΡ Αμφιθέας.

Τα γκολ για τους νικητές σημείωσαν οι Μυριούνης, Ζεναλής και Νεοφώτιστος.