Κυριακή 15 Απριλίου 2018

Ξάνθη-ΠΑΣ Γιάννινα 3-0

Με γκολ του  Ντουρίτσκοβιτς (50') και δυο του Γέντρισεκ (56' & 72')
Στα Πηγάδια η Ξάνθη πετυχαίνοντας τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισε με σκορ 3-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα και σκαρφάλωσε στην 5η θέση της βαθμολογίας.
Καλύτερος ο ΠΑΣ στο πρώτο μέρος, όταν δημιούργησε και έχασε τρεις κλασικές ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα.
Ο Κόντε είδε τον Σβάρνα να σταματά τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή στο πλασέ που επιχείρησε από τη μικρή περιοχή (11') και μετά ήρθε ο Καρανίκας να πλασάρει άουτ με το αριστερό από τα πέντε μέτρα (15').
Αντιστρόφως ανάλογη η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η Ξάνθη κυριάρχησε και σκόραρε τρεις φορές και πήρε μια πολύτιμη νίκη στη μάχη της Ευρώπης.
Ο Ντουρίτσκοβιτς έδωσε το προβάδισμα στην Ξάνθη στο 50'.
Εκπληκτικό σε εκτέλεση το τέρμα του Γέντρισεκ στο 56'.
Ο Σλοβάκος πέτυχε με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 72'.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σβάρνας, Λισγάρας (22' λ.τ. Φασίδης), Φλίσκα, Σιλά, Ντε Λούκας, Μεχία, Ντουρίτσκοβιτς, Μπρίτο (46' Κάστρο), Τριάδης (73' Λουσέρο), Γέντρισεκ.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Σκόνδρας (57' Χαλκιαδάκης), Τσικάρσκι, Τζημόπουλος, Λίλα, Γιάκος (68' Χέλκβιστ), Καρανίκας (53' Νικολιάς), Μανθάτης, Κόντε.